Refresh loader

Gambia

Home > Kierunki > Gambia

Gambia

Gambia, a właściwie Republika Gambii to najmniejszy kraj na kontynencie afrykańskim. Gambia z trzech stron jest otoczona przez Senegal, z czwartej przez Ocean Atlantycki. Przez kraj przepływa jedna z głównych rzek kontynentu licząca 1130 km długości Gambia, wzdłuż jej brzegu rosną lasy namorzynowe, a także lasy galeriowe.

Gambia znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego z wyraźnym podziałem na dwie pory – suchą i deszczową. Pora sucha zaczyna się w październiku i trwa do połowy czerwca. Natomiast pora deszczowa zaczyna się w czerwcu, a kończy z początkiem października.

A kiedy najlepiej zaplanować urlop? Najlepiej wybrać się w to miejsce między listopadem a kwietniem, wówczas jest tutaj przyjemnie ciepło, wilgotność powietrza jest niska, dzięki czemu przeciętnemu Europejczykowi jest tutaj łatwiej wytrzymać i cieszyć się urlopem. Naprawdę warto tu przybyć, ponieważ Gambia znana jest z pięknych, piaszczystych plaż, tętniących życiem miast, w których architektura kolonialna łączy się z tutejszą tradycją, a także przyrodą.

gambia2

Historia Gambii sięga IX wieku, kiedy to arabscy handlarze zajmowali się przewozem niewolników, handlem kością słoniową i złotem. W kolejnych latach zaczęli pojawiać się tutaj Portugalczycy, a wraz z nimi rozwój handlu i szlaków morskich, które przechodziły przez Gambię. W następnych latach pojawili się Hiszpanie, Holendrzy, Francuzi i Anglicy, którzy ostatecznie zapanowali nad całym obszarem. Dopiero w 1965 roku kraj odzyskał suwerenność.

Od kilku lat Gambia cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów, a to za sprawą atrakcyjnych warunków jakie tu panują. To co przede wszystkim przyciąga turystów to z pewnością piękne i piaszczyste plaże. Te najciekawsze znajdują się na tzw. „Uśmiechniętym wybrzeżu”, które ciągnie się przez ponad 50 km. Biały piasek, lazurowa i czysta woda, a do tego przyjemnie wiejące ze wschodu pasaty sprawiają, że znajdujące się tu kurorty cieszą się nieustannie dużą popularnością. W pobliżu Kololu Kotu rozpościera się jedna z popularniejszych plaż z białym piaskiem. Nie brakuje przy niej hoteli, z których każdy ma wydzielony dostęp do plaży.

Gambia to także miejsce, w którym nie brakuje parków i rezerwatów przyrody. Miejscem wartym odwiedzenia jest Rezerwat Abuko, który znajduje się w odległości około 8 km od Serekundy. Rezerwat jest niewielki, ale na tej ograniczonej przestrzeni znajduje się nieprzebrane bogactwo i różnorodności flory i fauny. Żyją tu różne gatunki małp, w tym te rzadko spotykane jak gereza ruda czy koczkodan zielony, są krokodyle, antylopy i około 270 gatunków ptaków.

A jeżeli chcemy dodatkowo poznać historię kraju to warto się wybrać do stolicy Banjul, w której mieści się Muzeum Narodowe. A w czasie spacerów po mieście można podziwiać budynki zbudowane w stylu kolonialnym lub zrobić zakupy na miejskim bazarze.

Dodaj komentarz

Visit Us On PinterestCheck Our Feed