Refresh loader

Kuba

Home > Kierunki > Kuba

Kuba

Kuba leży w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, składa się z wyspy Kuba oraz szeregu mniejszych, otaczających ja wysepek. Ma powierzchnię 110 tys. km2 i z racji tej wielkości jest największą wyspą Morza Karaibskiego.

Klimat na wyspie jest tropikalny z dwiema porami suchą i deszczową. Pora deszczowa trwa od maja do listopada, natomiast od grudnia do kwietnia jest pora sucha. Średnie temperatury oscylują w okolicy 22 stopni, w miesiącach letnich osiągają 30 stopni.

hawana

Wśród turystów od lat największą popularnością cieszy się stolica, czyli Hawana leżąca nad Zatoką Meksykańską, z promenadą Malecon, która prowadzi wprost w ody zatoki.

To niegdyś przepiękne miasto, będące perłą w koronie miast Ameryki, obecnie jest dość mocno zniszczone. A to za sprawą polityki jaką stosują tutejsze władze od lata 60 XX wieku. Z inicjatywy UNESCO podjęto działania mające na celu jego odrestaurowanie. Dzięki funduszom w ten sposób pozyskanym rozpoczęła się odnowa Starej Hawany, która powstała w XVII wieku.

Niezwykłe wrażenie robi też dzielnica Vedado, niegdyś zamieszkana przez najbogatszych obecnia jak i reszta kraju nie przedstawia sobą najlepszego widoku. Wille i rezydencje, które tu zostały wybudowane zanim wybuchła rewolucja obecnie popadają w ruinę, a część z nich została przeznaczona na ambasady – te budynki są odremontowane.

W środkowej części Kuby znajduje się Trinidad, miasto niezwykłe, które znane jest z przepięknych pałaców i bogato zdobionych domów. Od XVIII i XIX wieku miasto intensywnie się rozwijało a to za sprawą uprawy trzciny cukrowej, rozwijał się też handel niewolnikami. W tym okresie wybudowano najwięcej kościołów, bogato zdobionych pałaców i budynków. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i dzięki temu pozyskuje się fundusze na odnawianie i restaurację najbardziej zniszczonych budynków.

kuba2

Miejscem historycznym jest niewątpliwie Playa Girón, to właśnie tutaj zaczęła się amerykańska inwazja w Zatoce Świń w 1961 roku.

Obecnie przy plaży znajdują się hotele, pensjonaty i przyjeżdżają tutaj turyści z całego świata.

Warto też odwiedzić Museo de Giron, w którym znajduje się obszerna dokumentacja dotycząca inwazji.

Playa Giron to też bardzo dobre miejsce do nurkowania, w czasie którego można zobaczyć przepiękną rafę koralową z czarnymi koralowcami oraz mnóstwo gatunków różnych zwierząt wodnych.

W Playa Giron znajduje się również rezerwat ptactwa wodnego, do którego można wejść mając tylko specjalne pozwolenie. Żyją tu flamingi, ibisy, biegusy, siewki i wiele, wiele innych ptaków.

Z kurortów morskich najpopularniejszy jest Varadero leżący na liczącym dwadzieścia kilometrów półwyspie. Miejsce to począwszy od lat dwudziestych XX wieku cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów, którzy mają tu do dyspozycji piękną, piaszczystą plażę Varadero Beach, czystą, lazurową wodę a to wszystko w otoczeniu palm.

Dodaj komentarz

Visit Us On PinterestCheck Our Feed